Pompy ciepła
POMPY CIEPŁA należą obecnie do najbardziej efektywnych systemów ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, które pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o 75% w odniesieniu do tradycyjnych systemów grzewczych będąc jednocześnie urządzeniem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Duża efektywność ekologiczna i ekonomiczna polega na wykorzystaniu niezależnie od pory roku bezpłatnej i nieograniczonej energii ciepła słonecznego które jest skumulowane w gruncie, wodzie i powietrzu, dzięki temu aby wytworzyć 100% potrzebnej mocy grzewczej urządzenie czerpie aż 75% ciepła bezpłatnie z otoczenia a tylko 25% to energia elektryczna.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła działają, opierając się o prostą zasadę fizyczną: przy sprężaniu gaz się podgrzewa, przy rozprężaniu chłodzi.
- Czynnik obiegu dolnego źródła odbiera energię cieplną z gruntu lub wody.
- W parowniku pompy cieplejszy czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimniejszemu czynnikowi chłodniczemu. Czynnik chłodniczy odparowuje, stając się gazem.
- Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę przez co jego temperatura bardzo wzrasta.
- Ciepło odebrane podczas parowania i sprężania jest przekazywane w skraplaczu do instalacji centralnego ogrzewania budynku.
- Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.
POMPY CIEPŁA = OSZCZĘDNOŚĆ + NIEZALEŻNOŚĆ + EKOLOGIA
System3Eco oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania zapewniające wykorzystanie najnowocześniejszych technologicznie na rynku pomp ciepła gwarantujących najwyższą efektywność ogrzewania budynków i wody użytkowej.
Proponowane rodzaje pomp ciepła:
1 – Gruntowe pompy ciepła typu solanka/woda to urządzenia wykorzystujące niewyczerpalne źródło energii z gruntu, wody gruntowej oraz zbiorników wodnych w tym przypadku najczęściej stosuje się poziome kolektory gruntowe na głębokości ok 1,6m lub pionowe sondy gruntowe o głębokości ok 100m są one bardziej efektywne ponieważ temperatura na tej głębokości jest stała i wynosi ok 10C.
2 – Pompy ciepła powietrze/woda są urządzeniami, które pobierają energię bezpośrednio z powietrza atmosferycznego a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada do -25C przy czym wskaźniki wydajności COP w najnowszych urządzeniach mogą wynosić nawet 3,9! dlatego coraz częściej ich wydajność porównywalna jest do pomp ciepła gruntowych.
Zalety zastosowania pomp ciepła:
- Pompa ciepła obniża emisję CO2 przeciętnie o 20% w stosunku do kotłów gazowych,dodatkowo umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Nie emituje również szkodliwych spalin w budynku
- Ponadto w większości wykorzystuje energię odnawialną przy współczynniku SCOP = 3,5 udział OZE to ok. 70% przekazywanego ciepła,
- Pompa ciepła jest rozwiązaniem grzewczym przyszłości – jest możliwe pozyskiwanie 100% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i całkowita redukcja emisji CO2
- Pompa ciepła jest urządzeniem, które charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną
Pompy ciepła mają najwyższe klasy energetyczne wśród urządzeń grzewczych (źródło: EHPA/PORT PC). - Zapewniają niższe koszty eksploatacji niż kocioł gazowy /powietrzna pompa ciepła nawet do 35-45%, a gruntowa pompa ciepła nawet 50% w przypadku instalacji płaszczyznowych/
- Mogą skutecznie chłodzić pomieszczenia w budynku -małym kosztem
- W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym zapewniają mieszkańcom najwyższy możliwy komfort cieplny
- Prawidłowo zamontowane, są niezawodne serwisowo– ponad 95% klientów posiadających pompy ciepła nie chce stosować innego rozwiązania
- Podnoszą wartość finansową budynku, w którym są zamontowane – łatwiej jest sprzedać dom z niskimi kosztami utrzymania
- Są doskonałym uzupełnieniem w polskich warunkach własnej instalacji fotowoltaicznej ,system opustu ze współczynnikiem 0,8). W przyszłości mogą natomiast współpracować z tanimi magazynami energii w budynkach
- Pozwalają zrezygnować z wykonywania przyłącza gazu, kotłowni czy składu opału
- Nie ma również potrzeby budowy komina spalinowego i pomiarów spalin czy czyszczenia komina,
- Pompy ciepła są proste w obsłudze, a ponadto nie wymagają dużych nakładów na przeglądy czy serwis,
- Są bezpieczne dla użytkowników, ponieważ funkcjonują bez palnego paliwa w budynku,
- Cicha praca przy prawidłowej zabudowie,
JESTEŚMY AUTORYZOWANYM PRZEDSTAWICIELEM SZWEDZKEIJ FIRMY „NIBE”